Dostępność cyfrowa w najprostszym rozumieniu oznacza zbiór standardów mających na celu zapewnienie możliwości skorzystania ze stron internetowych jak największej grupie odbiorców. Standardy te zostały określone przez WCAG 2.1 (Web Content Accessibility Guidelines).

Podstawa prawna –  ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z dnia 4 kwietnia 2019 roku (Dz. U. 2019 poz. 848) oraz ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z dnia 19 lipca 2019 r. (Dz. U. 2019 poz. 1696)

Dzisiejsze społeczeństwo jest coraz bardziej zinformatyzowane. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie coraz więcej firm oferuje dostęp do swoich usług przez internet. Również instytucje publiczne nie są obojętne na potrzeby społeczeństwa. Coraz więcej spraw można załatwić drogą elektroniczną.

Z uwagi na to zostały wprowadzone standardy, które mają ułatwić odbiór i korzystanie ze stron internetowych.

Dlaczego warto zadbać o dostępną stronę internetową oraz aplikacje mobilne?

Głównymi beneficjentami nowych rozwiązań mają być osoby niepełnosprawne, które do tej pory były często narażone na marginalizację lub dyskryminację. Dostosowanie stron do wytycznych zwiększy więc grupę potencjalnych odbiorców, a także sprawi, że dany informacje na stronach www będą łatwiej dostępne dla każdego użytkownika internetu. Poprzez wyrównanie szans i optymalizację dostępu do treści cyfrowych poprawi się także pozytywny odbiór organizacji (wizerunek) organizacji.

Aby strona była zgodna z wytycznymi WCAG 2.1 powinna być przede wszystkim:

  1. POSTRZEGALNA – użytkownicy muszą być w stanie odebrać ją za pomocą chociaż jednego zmysłu.
  2. FUNKCJONALNA – nawigacja powinna być możliwa za pomocą różnych metod (klawiatura, myszka, polecenia głosowe).
  3. ZROZUMIAŁA – jasny przekaz i możliwość jego odczytania przez użytkownika.
  4. KOMPATYBILNA – zaprojektowana z wykorzystaniem technologii, które można zaadoptować w różnych przeglądarkach czy systemach operacyjnych.

Dostępność cyfrowa obowiązkiem podmiotów publicznych.

Ustawa nakłada obowiązek dostosowania stron i aplikacji mobilnych na podmioty publiczne, które mają na to czas najpóźniej do 23 września 2020 roku. Na instytucje, które będą uchylały się od tego obowiązku mogą zostać nałożone kary finansowe, nawet do 10 000 złotych.

Warto jednak rozważyć wdrożenie standardów WCAG 2.1 nawet jeśli w danym przypadku nie jest to obligatoryjne. Strona dostępna dla wszystkich użytkowników pozwoli dotrzeć do większej grupy odbiorców, zwiększyć konkurencyjność na rynku oraz znaleźć potencjalnych nowych klientów.

logo-atfide-alfa-white

ATFIDE Sp. z o.o.

38-400 Krosno, ul. Tysiąclecia 14 pok. 15B

NIP: 6842651623, REGON: 382099880, 

KRS: 0000763708

Ichtys